در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی بیان شد

بررسی 500 منبع اسلامی در تدوین اصطلاح نامه فقه
در دیدار حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دست اندرکاران تهیه و تدوین اصطلاح نامه فقه با آیت الله مکارم شیرازی، روند تهیه و تدوین اصطلاح نامه هشت جلدی فقه تشریح شد.

حجت الاسلام محمدهادی یعقوب نژاد معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و سرپرست پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی در این دیدار که عصر یکشنبه 5 اسفند 97 صورت گرفت، با بیان این که تدوین این اثری کاری است که در حوزه پیشینه ندارد، گفت: غربی ها هفتاد سال قبل در علوم و فنون کاری را انجام دادند که به آن تزاروس می گویند.
معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی روند آغاز فعالیت های مربوط به تهیه و تدوین اصطلاح نامه فقه را مربوط به سال 1371 دانست و گفت: سازمان جهانی یونسکو کار ما را تایید کرده است؛ البته این نوع تایید ها ارزش ذاتی برای ما ندارد و مقصود این است که کار طبق استانداردهای جهانی انجام شده است.
حجت الاسلام یعقوب نژاد با بیان این که این اصطلاح نامه مرزهای دانش را مشخص می کند، افزود: این اثر به دانش پژوهان و محققان بویژه محققان عرصه فقه کمک زیادی خواهد کرد تا بتوانند جامع ترین منبع را در اختیار داشته باشند.
وی اضافه کرد: در این اثر تمام اصطلاحات فقه مشخص شده است، اساتید و محققان دخیل در امر تدوین این اثر 500 منبع را بررسی کرده اند.
حجت الاسلام یعقوب نژاد از فعالیت 200 نفر در تهیه و تدوین اصطلاح نامه فقه خبر داد و با بیان این که در این اثر 60 هزار اصطلاح شناسایی شده است، اعلام کرد: در صدد هستیم نسخه نرم افزاری اصطلاح نامه فقه را نیز تولید کنیم.
معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: تلاش می کنیم اشکالات احتمالی در نسخه نرم افزاری به حداقل برسد و مستندات اصطلاح نامه که به دلیل حجم بالا در اثر چاپی نیامده، در این نسخه آورده شود.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.